GOSPODAROWANIE WODĄ W ROLNICTWIE – ROLA MELIORACJI
(PRAWIDŁOWE ZARZĄDZANIE URZĄDZENIAMI WODNYMI TYPU: ROWY MELIORACYJNE, ZASTAWKI, DRENAŻE)
Gospodarowanie wodą w rolnictwie ma na celu utrzymanie korzystnego dla uprawianych roślin uwilgotnienia gleby. Realizowane może być poprzez:
- odprowadzanie wody z gleby drenami i rowami w okresie jej nadmiaru;
- spowalnianie odpływu, gdy poziom wody w glebie i jej wilgotność nie przekraczają wielkości dopuszczalnych maksymalnych;
- agrotechniczne zwiększenie retencji glebowej;
- retencjonowanie odpływającej wody z drenów i rowów w zbiornikach, stawach, oczkach wodnych, aby użyć jej do nawodnień w okresie suszy;
- nawadnianie gleb w okresie suszy za pomocą systemów nawodnień grawitacyjnych
i ciśnieniowych.
Odprowadzenie nadmiaru wody
Nadmiar wody z gleby powodujący straty w produkcji roślinnej może być odprowadzany za pomocą sieci drenów i rowów melioracyjnych wykonanych na odpowiedniej głębokości
i rozmieszczonych przestrzennie w zależności od konfiguracji terenu i zasięgu występowania nadmiaru wody w glebie.
Schemat odprowadzenia wody drenami i rowem do rzeki: a) drenaż systematyczny, b) drenaż niesystematyczny
Spowalnianie odpływu wody z sieci melioracyjnej
Spowalnianie odpływu wody z sieci melioracyjnej może być realizowane za pomocą zastawek instalowanych w studzienkach drenarskich i na rowach. Mogą to być zastawki klasyczne, według typowych lub indywidualnych projektów, jak również o dowolnej konstrukcji (np. w postaci worków napełnionych piaskiem lub zastawki z PCV wypełniane wodą). Spowalnianie odpływu powinno być stosowane, gdy poziom wody w glebie nie jest płytszy niż norma odwodnienia. Norma odwodnienia oznacza minimalną odległość krzywej depresji od powierzchni terenu w środku pomiędzy drenami lub rowami. Norma ta – zależnie od gatunku gleby – wynosi 30÷50 cm na łąkach, 50÷70 cm na pastwiskach, 50÷80 cm na polach ornych i 80÷130 cm w sadach.
Zastawka w rowie z worków wypełnionych piaskiem
Próg przenośny z PCV napełniany płynącą wodą do instalowania w rowie lub cieku [fot. K. Krężałek]
Schemat urządzeń do regulacji odpływu w studzience drenarskiej [Mioduszewski 2016]
Agrotechniczne metody zwiększenie retencji glebowej
Zwiększenie zawartości próchnicy w glebie
Próchnica jest warunkiem poprawy struktury i retencyjności wodnej gleb. Jej zawartość w glebach użytkowanych rolniczo w Polsce jest mała, bo wynosi ok. 1,5%. Zwiększyć ją można dostarczając do gleby materiały organiczne poprzez:
- nawożenie gleb obornikiem;
- uprawę i przyorywanie poplonów;
- stosowanie nawozów organicznych (torfu, słomy, liści z buraków, trocin);
- uprawę motylkowych wieloletnich, traw oraz mieszanek traw i motylkowych;
- stosowanie bezorkowej uprawy roślin.
Wapnowanie gleb
Wapnowanie gleby ma znaczenie strukturotwórcze. Na skutek procesów chemicznych zachodzących w glebie po dostarczeniu wapnia powstają agregaty glebowe, dzięki czemu infiltracyjność i pojemność wodna gleb średnich i ciężkich zwiększa się.
Spulchnianie warstwy podornej gleby
Spulchnienie gleby poniżej warstwy ornej można wykonać za pomocą głębokiej orki, orki z pogłębiaczem, głęboszowania. Na skutek tych zabiegów zniszczeniu ulega podeszwa płużna, zwiększa się porowatość i pojemność wodna głębszych warstw gleby. System korzeniowy może wtedy penetrować głębsze warstwy gleby i jest dzięki temu bardziej rozwinięty. Pobiera wodę z większej przestrzeni, dzięki czemu rośliny mają większe szanse przetrwania okresów suszy.
Ograniczenie spływów po powierzchni gleby i jej erozji
Spływy wody po zagęszczonej i niepokrytej roślinnością powierzchni gleby są większe niż po spulchnionej i porośniętej. Są one szczególnie duże na terenach o dużych spadkach. Spulchnianie gleby powoduje jej większą wodochłonność, jednak gleba spulchniana jest bardzie podatna na erozję wodną niż zagęszczona. Dotyczy to szczególnie terenów o dużych spadkach.
Aby zmniejszyć spływy i erozyjność gleb na terenach urzeźbionych wskazane jest:
- orka wzdłuż warstwic na terenach o spadkach powyżej 6%;
- możliwie ciągłe utrzymywanie gleb pod roślinnością (poplony) na gruntach ornych;
- łąkowo-pastwiskowe użytkowanie gleb;
- tarasowanie zboczy;
- budowa grobelek i rowków wzdłuż warstwic ograniczających spływy wody.
Wykorzystana literatura
- Kuś J. 2016. Wpływ glebowej materii organicznej na gospodarkę wodną gleby. W: Innowacyjne metody gospodarowania wodą w rolnictwie. Red. Dembek W., Kuś J., Wiatkowski M. Żurek G. CDR, Brwinów.
- Mioduszewski W. 2016. Innowacyjne metody tworzenia małej retencji. W: Innowacyjne metody gospodarowania wodą w rolnictwie. Red. Dembek W., Kuś J., Wiatkowski M., Żurek G. CDR, Brwinów.
- Świętochowski B. 1997. Ogólna uprawa roli i roślin. PWRiL, Warszawa.
Opracował:
dr hab. inż. Józef Lipiński- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy - http://www.itp.edu.pl/